Bir Süt İşçisi Kuş Gribine Nasıl Yakalandı? İnsanlarda Görülen Vakaların Ölüm Oranı Yüzde 50 Olarak Biliniyor

ABD’de son dönemde kuş gribiyle ilgili endişe verici gelişmeler yaşanıyor. New England Journal of Medicine’de yayınlanan rapora göre, kuş gribi virüsü insanlarda nadir görülen ancak ciddi sonuçlar doğurabilen vakalara sebep oluyor. Bu yılın başlarında ve geçen yıl olmak üzere, toplamda iki kişi kuş gribine yakalandı.

Rapora göre, Mart ayının sonlarında bir süt çiftliği işçisinde kuş gribi belirtileri görüldü. Sağlık yetkilileri tarafından yapılan incelemelerde, işçinin göz ve boğazından alınan örneklerde HPAI 2.3.4.4b A(H5N1) türü kuş gribi virüsünün tespit edildiği doğrulandı.

Yetkililer, işçiye evde izolasyon önerisi ve antiviral ilaç tedavisi uyguladı. İlk belirtilerin ardından işçinin durumu stabil hale geldiği ve herhangi bir solunum sorunu yaşamadığı belirtildi.

Virüs, genellikle kuşlar arasında dolaşan ancak nadir durumlarda insanlara bulaşabilen bir tür. İnsanlarda görülen vakaların ölüm oranı yüzde 50 olarak biliniyor. Ancak, birçok vakanın hafif semptomlarla seyrettiği veya hiç semptom göstermediği düşünülüyor.

Sağlık yetkilileri, süt, süzme peynir, ekşi krema ve sığır eti gibi ürünlerin kuş gribi virüsü açısından test edilmeye devam ettiğini ve şu ana kadar bu ürünlerde aktif virüs tespit edilmediğini belirtiyor. Pastörizasyon işleminin virüsleri öldürdüğü ifade edilerek, pastörize edilmemiş süt ürünlerinden kaçınılması öneriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir